Cave-Hoard

غارهای دفینه دار

غارهای دفینه دار | غار دارای گنج | محل گنج در غار

بررسی آثار و علائم گنج و دفینه      09120043750

انواع غار و غار های باستانی

غار حفره‌هایی هستند که بطور معمول بر اثر حل شدن سنگ‌ها با آب و ذوب شدن یخ‌ها ایجاد می‌شود. بزرگترین و شگفت‌انگیزترین غارها در سنگ‌های آهکی بوجود آمده‌اند. بعضی غارها، فقط یک حفرهٔ کوچک‌اند که فقط یک نفر می‌تواند وارد آن شود و برخی دیگر گذرگاه‌ها و اتاقک‌های تو در تو دارند. از همین رو این مکان ها به چند دلیل مورد توجه افراد در زمان باستان قرار داشته اند. دلایلی نظیر استحکام فوق العاده ، محل زندگی بودن ، دور از دسترس بودن ، دارا بودن مواد معدنی ، پنهان بودن از دید ، داشتن فضای کافی و محافظت شده از عوامل طبیعی ، استفاده به عنوان عبادتگاه ، راحتی پلمپ و پنهان کردن ، سخت بودن ورود بعد از پلمپ و … باعث شدند که این غارها محلی ایده آل برای پنهان سازی دفینه و گنج باشد.

در ایران نیز غارها برای پنهان کردن دفینه بسیار به کار میرفته اند. در موارد بسیاری نیز مشاهده شده است که دفینه های بسیار با ارزشی در آنها یافت شده است ، مانند غار کلماکره در استان لرستان در غرب ایران که در سال 1368 به صورت اتفاقی توسط یک چوپان کشف شد.

غارهای دفینه دار

غارهای دفینه دار

غارها به صورت کلی به دو دسته زیر تقسیم میشوند :

  • غارهای طبیعی
  • غارهای مصنوعی (غارهایی که توسط انسان ها بصورت حفره هایی در دل صخره ها و کوه ها ساخته شده اند)

غار های طبیعی :

  • غارهای بوجود آمده بر اثر نفوذ آبهای اسیدی در لایه های آهکی (که ۹۸% غارهای موجود از این روش بوجود می آیند)
  • غارهای بوجود آمده بر اثر فرسایش امواج
  • غارهای بوجود آمده بر اثر زلزله و چین خوردگی های لایه زمین ( مانند غار اسپهبد خورشید در استان مازندران )
  • غارهای آتشفشانی ( مانند غار ایوب در کرمان )
  • غارهای بادی
  • غارهای یخی ( مانند غار یخ مراد در استان اصفهان )

غارهای دست ساز :

این غارها به منظور و اهداف خاصی ساخته شده اند که پنهان کردن گنج نیز میتواند یکی از همین اهداف باشد. از نمونه های آنها میتوان به غار قلعه جوق در اراک ، غار اسک در جاده هراز و غار کوگان در لرستان اشاره کرد.

غارهای دفینه دار :

غارهایی که مد نظر و مورد بحث ماست غارهای دفینه دار است. معمولا هر دو دسته غار های مصنوعی و غارهای طبیعی دارای دفینه هستند و نمیتوان گفت که در کدام دسته احتمال وجود دفینه بیشتر است. معمولا چون غارها در گذشته محل زندگی نیز بوده اند در آنها ابزار و وسایل زندگی نیز یافت میشود و همیشه دارای گنج و به اصطلاح جنس زرد نیستند. پس از قرار دادن دفینه و گنج در غار آن را پلمپ میکردند و برای خروج گازهای به وجود آمده هواکش هایی را تعبیه میکردند که یکی از آنها معمولا در جلو غار قرار دارد و این غارها معمولا دارای تله های مکانیکی مانند تله سنگ هستند. این غارها معمولا دارای راهروهایی هستند که در مسیر این راهرو ها سرمال دفینه قرار داده میشود.

سایز دهانه غارها متفاوت بوده و دهانه برخی بسیار تنگ است و برای ورود مجبورید که چندین متر را به صورت سینه خیز بروید. برای ورود به غارها مهمترین فاکتور رعایت کردن موارد ایمنی است. تجهیزات روشنایی ، تجهیزات اکسیژن ساز و تخلیه هوا ، لباس مخصوص و … را هنگام ورود به غار رعایت کنید. در گذشته دزدان و راهزنان از غارها برای مخفی کردن اموالی که به دست آورده اند استفاده میکردند و به همین دلیل مکان هایی مناسب برای جویندگان گنج میباشند. معمولا دفینه را در محل های مختلفی از غار قرار میدادند ، محل هایی همچون دیواره غار ، در زیر تل درست شده در داخل غار ، در تونل حفر شده در کف غار ، داخل قبر موجود در غار و …

نشانه های غار دارای دفینه :

اگر در کوهستان با اشکالی U ، C و یا D مانند برخورد کردید نشانه وجود غاری در اطراف میباشد که با جست و جو و کمی دقت میتوانید آن را بیابید . اگر در کنار این نشانه ها یک حلقه نیز وجود داشته باشد، به معنای ماه کامل است و نشانه این است که غار دارای دفینه می باشد. حکاکی چهارگوش به معنای اتاق خالی می باشد اما قطعا در کنار آن اتاقی پر نیز وجود دارد که باید آن را یافت.

اولین مرحله پس از ورود به غار بررسی دقیق و جزء به جزء دیواره های غار است. به دنبال اشکال حکاکی شده ، سنگ های تراش خورده و متفاوت با دیگر سنگ ها و … باشید. همچنین مراقب گاز های سمی داخل غار باشید البته اگر در غار لانه پرندگان یا خفاش وجود داشت میتوان مطمئن بود که گاز سمی وجود ندارد. نشانه هایی همچون ماه و ستاره ، نعل اسب ، انواع جوغن ( جوغان ) از مهمترین نشانه های غارهای دارای دفینه میباشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *